Statek Polskiej Marynarki Gwiezdnej wyruszył wczoraj w kierunku sondy Pionier 10, która przemieszcza się się gdzieś po przestrzeni kosmicznej. Cel jest prosty – namierzenie sondy i ulepszenie (dawniej upgrade) z wersji 10 do 10.1. Jest to wymiana danych zamieszczonych na złotej płytce przeznaczonej dla pozaziemskich cywilizacji, bowiem sporo z nich już się zdezaktualizowało.
- Chodzi o to, by nie było obciachu, jak ją jaka cywilizacja przechwyci – tłumaczy Kazimierz Twardowski, dowódca statku. - Świat idzie przecież do przodu. Na płytce na przykład zarejestrowano dwie nagie postaci ludzkie, a przecież ludzie nie są już nadzy. Nowa wersja, którą chcemy podmienić, będzie mieć ludzi ubranych w koszulki z orłem Wielkiej Rzeczypospolitej. Poza tym osoby z płytki machają pustymi rękami, a przecież wszyscy wiedzą, że poczęstujemy obcych chlebem i solą, a gdy będzie trzeba, czymś mocniejszym.
Zmian potrzeba więcej. Naga kobieta na płytce rysami twarzy i uczesaniem przypomina bohatera filmu „Ulzana - wódz Apaczów”, tymczasem powinna się tam odmalowywać szlachetna polskość. Również określenie naszego miejsca w kosmosie jest nijakie. Na okrągłej planecie wrysowanej w układ słoneczny nie zaznaczono wyraźnie miejsca Wielkiej Rzeczypospolitej. Płytka nie zawiera hymnu WRP nagranego przez Warszawską Orkiestrę Symfoniczną, co obcej cywilizacji może uniemożliwić porozumienie się z ziemianami.
Zostaną też wycofane pozdrowienia w wielu językach. Za 300 tys. lat, kiedy sonda dotrze do jednej z gwiazd Byka – czerwonego karła, jedynym znanym językiem będzie język polski.
- Ma to swoje dobre strony, - mówi doc. hab. Jurek Ozorek - gdyż proszę sobie wyobrazić takiego obcego. Co by sobie pomyślał o Polakach gdyby usłyszał nasze pozdrowienia zaraz obok rosyjskich i niemieckich? Nie jest też wskazane branie odpowiedzialności za śmierć obcych ze śmiechu podczas odsłuchiwania pozdrowień w języku czeskim...
W przyszłości nie wyklucza się kolejnych ulepszeń sondy, z wymianą amerykańskiego zabytkowego i nieczynnego już silnika na działający i szybszy, produkowany w Radomskich zakładach Łucznik.
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:8.6 | oddanych głosów:7)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.