Kolejna światła rewolucja dobiła resztki dziedzictwa kulturowego Chin...
Z Prowincji Chińskiej, obecnie stabilizowanej i odbudowywanej po miesięcznych starciach komeptencyjnych, dochodzą coraz bardziej niepokające wieści.
Okazuje się, że jeden lub kilka z bardzo/bardziej/najbardziej rewolucyjnych tymczasowych rządów Chin postanowił pójść w ślady dziadka Mao Tse Tunga i zarządził Drugą, Niezwykle Rewolucyjną Rewolucję Kulturalną. Jej istota miała polegać na odcięciu się od wpływów przeszłości, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. W praktyce - skutki są opłakane.
Jak wiadomo, każda rewolucja pożera swoje dzieci, a ta dla odmiany pożarła chińskie dziedzictwo kulturowe, wpisane w program ochrony kultur prowincji Ministerstwa Narodu. Zakazane Miasto zostało przerobione na lunapark, wiele zabytków zniszczono lub zdewastowano łącznie ze świątyniami, a najbardziej ucierpiał Wielki Mur. Na całej jego długości doszło do niespotykanych w dotychczasowej historii świata aktów wandalizmu.
Nasze źródła w Chinach przekazują niepokojące ustalenia pracujących na miejscu sinologów i agentów MI. Na całej długości muru pojawiły się robione niewprawną ręką graffiti o co najmniej dziwacznej treści - przykładem niech będzie napis Tu byłem - Andrzej Lepper, pod którym widnieje logo popularnej na początku stulecia marki adidasów. Kilkanaście metrów dalej i kilka wyżej uważne oko dojrzy też nabazgrane hasło Pierwszy! Czyngis Chan. Tego typu działalność rozwija się wzdłuż muru w coraz to drastyczniejsze formy - jak stary Trabant wmurowany tuż pod blankami czy gargantuiczny Grejt Łall Akłapark! (pisownia oryginalna - red.)
Archeolodzy, sinolodzy i kulturoznawcy już pracują nad projektem restauracji muru. Jednak skala zniszczeń jest tak ogromna, że będzie to praca na conajmniej kilka miesięcy pochłaniająca wiele narodowych rezerw strategicznych betonu.
"Jesteśmy przerażeni tą dziwaczną rewolucją. Obawiamy się, co jeszcze czeka nas głębiej w Prowincji - dopiero co zinwentaryzowaliśmy uszkodzenia na samej granicy i ledwie 5% jest spowodowanych działaniami wojennymi!" komentuje dyrektor Biura d/s Odbudowy Polsko-Chińskiej Przyjaźni i Jeszcze Wszystkiego Przy Okazji.
O sprawie będziemy informować w miarę postępów prac.
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:8.8 | oddanych głosów:11)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.