Czy w centali TVP8 w Warszawie, czy w oddziale w Pjongjangu, rzetelność i obiektywność tak samo wysoka
Wieczór jak co dzień. Człowiek nieco zmęczony po partyjce golfa ze znajomymi, rejsie jachtem z nową sekretarką, oraz rodzinnym kilkugodzinnym wypadzie prywatnym odrzutowcem do Rodzinnego Parku Rozrywki Bolka i Lolka w Bielsku-Białej, chciałby odsapnąć i dowiedzieć się co też ciekawego wydarzyło się na świecie. Do niedawna nie było nic prostszego. Wystarczyło włączyć TVP8 i gotowe. Włączasz i wiesz. Ostatnio jednak rzeczy proste już tak proste nie są.
- No tego się nie da po prostu oglądać - rozkłada bezradnie ręce Pan Zenon z Rzeszowa. - Każdy temat przedstawiany z wielu punktów widzenia, bez żadnej podpowiedzi kto ma racje. No ludzie! Jakbym miał ochotę pomyśleć, to bym się za krzyżówkę wziął, a nie wiadomości oglądał.
- To prawda - przytakuje stojący obok Pan Hieronim - Coś tu nie gra. Przecież Ministerstwo Informacji powinno dbać o to, żeby żaden Obywatel nie został okłamany. A skoro każdy mówi coś innego, to ktoś do diaska kłamać musi. Prawda jest jedna. Gdzie jest Departament Weryfikacji Faktów? Kto wpuścił na wizję wichrzycieli? Powiedzcie nam co myśleć, bo już mi się w głowie od tego bajzlu kręci.
Ale niestety. Znikąd ratunku. Znikąd nadziei. Media, które znaliśmy odeszły i nic nie zapowiada ich powrotu. Tak wygląda Przenajlepsza Zmiana.
- Rozumiemy rozgoryczenie części telewidzów - tłumaczy prezes Jurski, który od kilku miesięcy zaszczepia w TVP Przenajlepszą Zmianę. - Ale przecież nie możemy traktować naszych widzów jak idiotów, którzy nie są w stanie wyrobić sobie własnej opinii. Przedstawianie informacji z każdej możliwej perspektywy to podstawa rzetelnego dziennikarstwa. Tego przynajmniej uczyli mnie na studiach w Toruniu.
Teoretycznie tak. Ale w jakim kierunku to zmierza? Dziś pozwalamy ludziom decydować co mają myśleć, a jutro? Może nawet przestaniemy zaglądać do historii ich polnetowych przeglądarek, żeby sprawdzać czy nie są to przypadkiem myśli nieprawomyślne? Eh... nie o taką Wielką Rzeczpospolitą żeśmy walczyli.
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:8.8 | oddanych głosów:21)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.