Nietypowa wizyta dyplomatyczna przedstawiciela Rosji Radzieckiej Siergieja Iwanowicza Srylnikova była powodem ogromnej konsternacji w Paryżewie.
Przywódca Rosji Radzieckiej o ósmej rano czasu warszawskiego przekroczył z paszportem dyplomatycznym granice WRP, poruszając się... zabytkowym czołgiem z II połowy XX wieku. Jak się okazało, był to eksponat wypożyczony z Muzeum Ludowego im. Fiodora Eksponatowa w Moskwie, który przez Partię Komunistyczną uważany jest za swego rodzaju symbol myśli technicznej dawnych radzieckich konstruktorów. Polskie prawo nie uznaje pojazdów tego typu za broń i każdy do tej pory mógł się nimi swobodnie poruszać.
Wizyta w Paryżewie miała za zadanie krzewienie idei komunistycznej wśród Francuzów, znanych z tego, że da się im wmówić każde nawet największe i najbardziej nierealne głupoty. Podroż zajęła Strylnikovowi piętnaście dni z między tankowaniami na stacjach Orlen i wycieczką po Nowej Hucie.
Po przybyciu na miejsce czołg i jego kierowca wzbudzili niemałe zainteresowanie. Francuzi wpadli w panikę. Sadząc, że to już druga na przestrzeni ostatniego miesiąca inwazja wojskowa, masowo zaczęli się poddawać. Kiedy Strylnikov na chwilę zostawił swój pojazd, nastąpił samozapłon pokaźnej ilości wysoce niestabilnego samogonu, bez zapasu którego głowa Rosji Radzieckiej nigdy nie wyrusza w dłuższe, a nawet krótsze podróże.
Samozapłon doprowadził do potężnej eksplozji, całkowicie niszcząc zabytkowy blisko stuletni czołg. Niestety nikomu nic się nie stało, co wywołało niezadowolone pohukiwania zebranych na miejscu dziennikarzy. Sam Strylnikov nie chce komentować sytuacji usłyszeliśmy od niego jedynie:
- Eeeee... no... A niech to wszystko diabli wezmą. Wracam do domu.
Jak mówią służby sanitarne przybyłe na miejsce zdarzenia, Rosjanin był w szoku ("Człowieku, on był kompletnie nadźumiony"). W trosce o dobro swoich obywateli Ministerstwo Słusznych Kroków podjęło decyzje o wydaniu zakazu poruszania się po terytorium WRP zabytkowymi pojazdami pancernymi z zapasem samogonu większym niż 0,5 litra.
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:9.1 | oddanych głosów:16)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.