Początki lunonautyki były bardzo bolesne. Dla wszystkich.
W całej Polsce odbywają się wielkie obchody 500 rocznicy wysłania w kosmos pierwszego człowieka - pana Twardowskiego (z powodu że była to sprawa ściśle tajna imię lunonauty utajniono). Z okazji tego okrągłego jubileuszu ogłoszono dzień wolny od pracy a przez wszystkie ważniejsze polskie miasta przeszły defilady wojskowe i cywilne parady.
Pokrótce przypomnijmy historię tego doniosłego wydarzenia. Pan Twardowski, na rozkaz króla Zygmunta Augusta, wyruszył w kosmos z misją założenia na Księżycu pierwszej pozaziemskiej placówki artyleryjskiej, która w razie potrzeby miała posłużyć bombardowaniu terytorium wroga.
Równo 500 lat temu polski bohater wyruszył na statku Diabeł-1, wystrzelonym ze zlokalizowanej pod Krakowem ogromnej armaty, i 22 dni po starcie wylądował na Księżycu (polscy uczeni jako pierwsi na świecie opracowali technikę umożliwiającą podróże na Księżyc, druga udana wyprawa na naszego naturalnego satelitę należy do Rosjan, którzy w 1788 umieścili na Księżycu niejakiego barona Münchhausena). Po 2 miesiącach stanowisko artyleryjskie było już gotowe, lecz pierwsze próby ogniowe ujawniły pewien nieprzewidziany defekt - żadna z zabranych na Księżyc armat nie była w stanie celnie wystrzelić pocisku na Ziemię. Co gorsza, okazało się, że niemożność wystrzelenia pocisku uniemożliwia powrót panu Twardowskiemu, gdyż jego Diabeł-1 wymagał wystrzelenia z działa, by osiągnąć odpowiednią prędkość startową. Ta niespodziewana porażka spowodowała, że całą sprawę zatuszowano, a wszelkie przecieki władze polskie oficjalnie uznały za legendę i fikcję.
Prawda wyszła na jaw dopiero w 2049, kiedy polska archeologiczna misja kosmiczna odkryła na Księżycu polską armatę z XVI wieku, karabelę z inskrypcją „Lux Lunae Regni Poloniae” oraz kilkadziesiąt pustych butelek po szesnastowiecznym paliwie rakietowym na bazie węgrzyna i miodu pitego.
Obecnie, w pięćsetną rocznicę tych wydarzeń władze polskie postanowiły uczcić zapomnianego bohatera. Po całkowitej odbudowie Warszawy przed Pałacem Kultury i Nauki powstanie jego pomnik przed którym kwiaty ma złożyć sam Naczelnik państwa Polskiego. Uroczystemu odsłonięciu pomnika mają, zgodnie z planem, towarzyszyć spontaniczne manifestacje poparcia dla polskich władz i prawie niepokonanej Polskiej Marynarki Gwiezdnej.
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:9.8 | oddanych głosów:39)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.