Jak brzmi odpowiedź na pytanie: Co jest najlepszym wyrobem na świecie? Część ludzi odpowiedziałaby, że polski beton. Część, że polska wódka. A część, że polskie hiperfortece Jan III Sobieski. To prawda. To dzięki tym trzem wspaniałym osiągnięciom polskiej myśli technicznej nasze słupki graniczne stoją już na Plutonie.
Skupmy się na tym ostatnim osiągnięciu. Każdy widział, jak "Sobieskie" wjeżdżały w glorii chwały do stolic dawnych mocarstw świata. Są to czołgi praktycznie niepokonane. Praktycznie, ponieważ ich siła nie wystarczyła by odeprzeć nawałę buntowników w Prowincji Aralu. Oddziały pancerne w ciężkich walkach straciły aż jeden czołg, co do tej pory nigdy nie miało miejsca.
Czy to oznacza, że "Sobieskie" nie spełniają wymagań współczesnego pola bitwy? Nie! Po prostu miały pecha trafić na teren który nie odpowiada prowadzeniu walk przez czołgi, które ledwo mieszczą się na 12-pasmówkach.
Dlatego też MW ogłosiło wcielenie do armii nowych, lekkich czołgów klasy 7 TP mk.II "Ułan" (pełna nazwa: 7-tonowy polski czołg marki II klasy "Ułan"). Jak sama nazwa wskazuje, czołgi te ważą... 7 ton! Tyle co nic! Jak twierdzi Minister Wojny - Nie mają one zastąpić Sobieskich, są one stworzone jako broń wsparcia do walki w trudnym terenie, takim jak: góry, jeziora, lasy, czy amerykańskie ulice.
Aby zmniejszyć ciężar czołgu nie tracąc na skuteczności wprowadzono wiele innowacji. Np:
Broń główną stanowi działo jonowe, ustawione na miejscu działa konwencjonalnego. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba już wozić ciężkiej amunicji, niepotrzebny jest także ładowniczy.
Broń dodatkową stanowią lekkie lasery, przystosowane do walki z piechotą i lekkimi jednostkami pancernymi.
System obrony przeciwlotniczej "Miecz świetlny". Nazwany tak, bo widać tylko smugi światła niszczące wrogie rakiety i jednostki powietrzne.
Ograniczenie załogi do jednej osoby, dowódcy. Funkcję strzelca, celowniczego i kierowcy przejął komputer wielkości walizki. Dowódca każe mu tylko znaleźć cel i podaje kilka podstawowych komend, a komputer wygrywa walkę sam.
Silnik - dokładne dane są utajnione, ale wiadomo, że posiada tylko odrobinę mniejszą moc niż ten w "Sobieskim". Jednak dzięki małym rozmiarom "Ułan" będzie w stanie osiągnąć prawdopodobnie większą prędkość ok. 600-650 km/h.
Pancerz. To największa nowość. Stworzony od podstaw pancerz nanomagnetyczny stanowi doskonałą obronę przeciw wszelakiemu ostrzałowi.
Ów pancerz składa się z malutkich komponentów tzw. nanonów. Każdy nanon jest magnesem o ogromnej mocy, pokrytym specjalnym stopem tytanu. Nanony przyciągają się nawzajem, tworząc warstwę, którą bardzo trudno jest zniszczyć. Nawet jeżeli się to uda, magnesy po chwili i tak znowu przyciągną się do siebie. Innymi słowy pancerz sam się naprawia. Jest też o wiele lżejszy niż zwykły pancerz. W dodatku przemyślany system osłon znanych z jednostek orbitalnych gwarantuje, że dobranie się do "Ułana" będzie wyjątkowo trudne.
Czołg będzie najprawdopodobniej hitem tej wiosny.
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:8.9 | oddanych głosów:24)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.