Operacja terraformowania Marsa cały czas postępuje. Do wczoraj mało kto jednak wiedział, że dotyczy ona nie tylko powierzchni planety, ale i jej wnętrza, z którym, wbrew pozorom, wiąże się bardzo poważne nadzieje. Poddano je działaniu niewyobrażalnie wysokiej temperatury, by jego stan przeszedł w płynny. Ma to rozwiązać m.in. problem braku globalnego pola magnetycznego (ortodoksyjni turyści posługujący się kompasem na pewno będą zadowoleni), jak też po prostu sprawić, by Mars przypominał Ziemię w jak największym stopniu.
- Z naszych pomiarów wynikało, że zarówno jądro, jak i płaszcz, są już wystarczająco płynne. Musieliśmy przeprowadzić więc próbę generalną. Początkowo myśleliśmy o otwarciu Góry Naczelnika (dawniej Olympus Mons), lecz mogłoby to spowodować pewne niedogodności w tym, tak lubianym przez turystów rejonie. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na wywołanie erupcji Eyadferfgiodjhglkfjiobhjfgmvknb, niewielkiego stożka wulkanicznego odkrytego niedawno przez profesora Larsena z Islandii.
Próba udała się, i to nawet lepiej, niż przewidywano. Dzięki stosunkowo niewielkiej sile grawitacji chmura pyłu została wyrzucona na wysokość 20 km i przesłoniła 1/5 obszaru planety. Gdy opadnie, znacznie użyźni marsjańską glebę. Jęzory rozgrzanej lawy osiągają obecnie długość 200 km, a po zastygnięciu ożywią swoją zróżnicowaną strukturą wyerodowany i „zakurzony” fragment planety. Jedynym negatywnym efektem (nie licząc panicznej ucieczki kilku Amerykanów, którzy wbrew zakazom wybrali się na teren objęty erupcją) okazał się brak kontroli powierzchni z poziomu orbity (co oznacza, że przez 1/5 doby orbitalni żołnierze PMG są rażąco narażeni na brak zajęć).
W sprawie erupcji głos zabrali również Japończycy osiedleni na Marsie:
- Dzięki temu wulkanowi poczuliśmy się prawie jak w domu. Dlaczego on nie wybuchł bliżej nas? Jeśli dałoby się to zrobić, prosimy o utworzenie nam nowego Fudżi, bo tego Eyacośtam nawet odczytać nie potrafimy, o wyartykułowaniu nie wspominając.
Eksperci dopuszczają możliwość przeprowadzania kolejnych eksperymentów wulkanicznych na terenie Nowej Japonii.
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:8.2 | oddanych głosów:28)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.