- Pamiętam jak dziś - wspomina jeden ze starszych obywateli naszego państwa (rocznik `92), pan Marian - W pierwszej dekadzie XXI wieku, młodzież jeździła Simsonami, Rometami i innymi piździkami jak wierchowina. Nieustannie dążono do kupna jakiegoś zagranicznego sprzętu - a to Japończyka, a to Włocha - grunt żeby jechało 100 km/h.
Przez 50 lat technika bardzo się zmieniła. Japonia została zrównana z powierzchnią morza, Włochy to obecnie polska Prowincja Rzymska, znane niegdyś firmy takie jak Yamaha, Honda, Suzuki czy Aprilia upadły. Ich miejsce zajęły odrodzone Romet, WSK czy Sokół. Motorowery produkowane przez te firmy (w tym sławne, Sokołowskie kosiarki do betonu), zgodnie z polskimi przepisami są ograniczone - pojemność wynosi zaledwie 1000 cm.sz, prędkość maksymalna 180 km/h. Pojazdy zwane niegdyś skuterami zostały całkowicie wyparte z rynku, a ich zażarci "wrogowie" przeprowadzali publiczne palenie tego typu sprzętu.
Pojazdy te są obecnie całkowicie niezawodne.
- He, panie, ja to swoją Wieśką dojechałem do Nowego Władysławowa(lub jak kto woli Władywostok), założyłem nakładki, śrubę, przypłynąłem panie do USA. Paanie! Żebyś pan widział, co te biedne dzieciaki(...) Następnie objechałem całe to państwo, skierowałem się do dawnego Peru, potem znowu przez morze, do Afryki, a potem już do domu, do Gibraltaru. - wspomina pan Eugeniusz. Jego wspomnienia są wspaniałym dowodem na bezawaryjność naszych motorowerów.
Niestety, młodzieży znudziły się jazdy z prędkością 180 km/h. Często dosiadają mocniejszych sprzętów(np. WFM ST-6, o pojemności, jak sama nazwa wskazuje, 60 tys. cm.sz), a dzięki wysoce dopracowanym systemom bezpieczeństwa, policja przymyka oko na ich jazdę bez uprawnień.
Niestety, jest jak jest, a że nikt nie chce zmieniać przepisów - musimy w dalszym ciągu patrzeć, jak motorowery przyjeżdżają na stacje diagnostyczne(zupełnie nie wiadomo, po co), jak tankują w dalszym ciągu różne specyfiki i, jak powoli zatracają swego ducha.
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:8.2 | oddanych głosów:25)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.