Są zawody sportowe, które nieodmiennie kojarzą się z danym typem krajobrazu. Dla narciarstwa alpejskiego są to góry, dla rajdów offroad - bezdroża, a dla regat żeglarskich - jezioro lub morze. Ale właściwie dlaczego? Czy nie przyjemniej byłoby oglądać żeglarzy przepływających tuż pod oknem? Niemożliwe? A jednak...
-Wyszliśmy z założenia, iż każdy powinien mieć możliwość poznania tego pięknego sportu, niezależnie od tego, w jak odległej od akwenów mieście mieszka. Myśleliśmy o budowie sztucznych pojezierzy w każdym mieście, ale całoroczne jeziora otoczone betonem wyglądałyby dość dziwnie, prawda? Wpadliśmy więc na inny pomysł - tłumaczą organizatorzy.
Czy zatem regaty odbędą się na kołach? Bynajmniej. Łodzie będą po prostu płynąć ulicami większości polskich miast. Jak? Z wiatrem i prądem (bynajmniej nie elektrycznym), a jakżeby inaczej. Nie obyło się jednak bez niezbędnych przygotowań.
-Wstępnie wlaliśmy w systemy kanalizacyjne miast, które zgodziły się na organizację zawodów kilka milionów ton szybkoschnącego betonu. Jego usunięcie po regatach zmniejszy dodatkowo ich garby budżetowe. Uszczelniliśmy też dolne kondygnacje budynków, aby do środka woda się nie dostała. Następnie - nic prostrzego - zamówiliśmy w Centrum Sterowania Pogodą silne nawałnice, mające zmienić ulice w rwące potoki. Wtedy, jeszcze przed właściwymi regatami, odbywają się tradycyjnie zawody w kajakarstwie górskim. Gdy woda się ustabilizuje, na ulicę wypływają żeglarze.
W kilku miastach zawody takie już się odbyły. Jak relacjonuje jeden z zawodników: -To wspaniała sprawa. Wzdłuż ulic wieje silny wiatr, płynie się świetnie. I pierwszy raz bezpośredni kontakt wzrokowy z kibicami! Tylko trzeba uważać, żeby nie rozbić się o rafę... to znaczy ławkę lub kosz na śmieci.
Widzów oglądających zawody czekają dodatkowe atrakcje, takie jak przejazd tramwajem wodnym. Na czas zawodów zorganizowano sieć wypożyczalni rowerów wodnych (oczywiście wydzielono bojami wodne ścieżki rowerowe). Jedyne, na co czasem skarżą się niektórzy zawodnicy czy kibice, to zbyt duża fala wzbudzana przez samochody (większość z nich to przecież amfibie).
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:8.4 | oddanych głosów:42)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.