Serwis został zoptymalizowany dla
rozdzielczości 6144x4096 oraz niższych:
do 1920x1080 stosowanych w zegarkach
ręcznych i motopompach drugiej klasy
REKLAMA
Osiągnięcia Polskiego Korpusu Archeologicznego ::historia:: 28.01.2061 by cube47pl
Zabytkowe butelki piwa marki Tyskie
Polski Korpus Archeologiczny jest jak do tej pory nie dostrzeganym, wręcz prawie zapomnianym narzędziem Ministerstwa Spuścizny Narodowej, a przecież dzięki niemu dokonano wielu odkryć, które to potwierdziły historyczną obecność Rzeczpospolitej we wszystkich prowincjach, które posiada ona jak do tej pory. W artykule tym pragnę przypomnieć te dwa najważniejsze:
1. Polskie puszki i kapsle oraz butelki po piwie w Polskiej Wspólnocie Brytyjskiej.
To były czasy! - wspomina Ambroży Kluski pracownik PKA – pojechaliśmy tam bez cienia przekonania. Co prawda w źródłach pojawiały się wzmianki o jakiejś obecności tam Polaków, lecz raczej były one fragmentaryczne. Nie wiedzieliśmy gdzie kopać, a że wylądowaliśmy naszym helikopterem na plaży właśnie tam wykonaliśmy pierwszy wykop i w momencie jak Franek odwalił pierwszy szpadel ziemi ukazał się nam pełny polskich puszek, kapslów i butelek plastikowy worek. Do dziś drżę na samo wspomnienie...
Dla przypomnienia dodajmy że w worku znajdowały się dziś bezcenne butelki po piwach marki Tyskie i Harnaś.
2. Polskie dewocjonalia w prowincji brazylijskiej, Datowane na początek XX wieku.
O próbach kolonizacji Brazylii, która już wtedy była państwem zacofanym i biednym, przez ówczesną II RP po to aby ponieść tam kaganek oświaty i nauki, dowiadujemy się z zaledwie kilku źródeł. Dowiedzmy się jakie emocje towarzyszyły temu wielkiemu odkryciu.
- Hehe – swój wywód zaczyna w ten sposób Honorata Figiel pracownica PKA – w przerwach w pracy chodziłyśmy z koleżanką na drinki z palemką, gdy pewnego razu poszłyśmy do baru w środku dżungli, zwołała mnie abym zobaczyła coś ciekawego, podeszłam do niej patrzę a tu w opuszczonej starej chacie z mchu i gliny, w starym na wpół zgniłym worku leży z 70 aluminiowych medalików z Matką Boską Częstochowską i Świętą Anną Przyrowską. Widocznie mieszkaniec tego domu pochodził z Częstochowy, bo po co komu tyle medalików jak nie na handel?
W ramach ciekawostki dodajmy, że jeden z medalików odkrytych przez Honoratę Figiel został sprzedany na aukcji charytatywnej za bagatela 100 mld złotych, pewnemu mieszkańcowi Pułtuska.
Takich odkryć jak te dwa powyższe jest znacznie więcej, a pracownikom PKA należy się ogólny szacunek za wkład w budowanie Wielkiej oraz Sprawiedliwej Rzeczpospolitej.
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:8.8 | oddanych głosów:28)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.