30 maja polski garnizon w Aktau, na terenie Prowincji Moskiewskiej, ogłosił podporządkowanie swoich sił hetmanowi Radziejowskiemu. Ponieważ władze miasta ogłosiły, że pozostaną wierne rządowi w Warszawie, część żołnierzy, funkcjonariusze policji i cywilni ochotnicy stanęli do walki w obronie bliskich nam wszystkim wartości. W mieście wybuchły kilkugodzinne walki zakończone wkroczeniem do portu przybyłej z Aralu 1. Brygady Pancernej im. Brata Bliźniaka, która ostatecznie złamała opór lojalistów.
Władzę w mieście, oraz pobliskich mu terenach, przejęła Rada Tymczasowa miasta Aktau, w skład której weszli głównie wojskowi oraz kilku cywilnych przedstawicieli rządu w Lhasie.
Na wieść, że okręty wojenne stacjonujące w porcie Aktau wpadły w ręce wroga z portu wojennego w Baku została wysłana 1. Operacyjna Flotylla Kaspijska IV PKI. O świcie 2 czerwca 2060 roku siedem niszczycieli i jeden kuter rakietowy, pod dowództwem zbuntowanego admirała Władysława W. przyjęło bitwę morską w odległości 13 mil od Aktau zatapiając trzy niszczyciele i jeden okręt logistyczny 1. Flotylli bez strat własnych. Jest to jedna z największych porażek Marynarki Wojennej Wojska Polskiego od zakończenia II wojny światowej. Dokładny bilans ofiar jest nieznany. Sztab generalny nie przewiduje dalszych prób ataku morskiego na Aktau.
Mimo apeli, przywódca buntowników, mnich zwany Złym Bliźniakiem (w odróżnieniu od niedawno zmarłego Brata Bliźniaka), odmawia komentarzy i w swych przemówieniach, emitowanych przez Lhasa TV, porusza obecnie głównie temat powodzi w województwie Ujgurskim, w zachodnich Chinach. Pałac Naczelnikowski wydał jedynie krótkie oświadczenie, w którym informuje obywateli, że „nie ma się czego obawiać” oraz że „sytuacja jest pod pełną kontrolą wiadomych organów”.
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:5.4 | oddanych głosów:29)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.