Do szokującej kradzieży doszło na terenie muzeum obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wszystkie krematoria, komory gazowe, baraki oraz krzyż papieski na żwirowisku zostały rozebrane i wywiezione w nocy z soboty na niedzielę. Jedyne, co złodzieje pozostawili po sobie, to niesławny napis "Arbeit macht frei", który jak na ironię próbowano ukraść dokładnie pół wieku temu. Jako że większość ukradzionych eksponatów była konstrukcji drewnianej, policja szybko wykluczyła amerykańskich "złomiarzy". Pobieżna rekonstrukcja wydarzeń wykazała, że cała operacja kradzieży była wyjątkowo dobrze zorganizowana i przemyślana. Sprawcy dokonali tego przy pomocy ciężkich śmigłowców transportowych "Mariusz Pudzianowski". Zaraz po wylądowaniu rozebrali baraki i krematoria na części, władowali je do śmigłowców i odlecieli. Policja szybko wpadła na trop przestępców, którymi okazali się być Francuzi w wieku od 26 do 37 lat. Okazało się, że tej nocy z powodu szalejących mrozów kilkakrotnie prosili wieżę kontrolną lotniska w Katowicach o pozwolenie na awaryjne lądowanie. Sprawność, z jaką przeprowadzili tę zuchwałą akcję, była wskazówką, że to nie oni byli pomysłodawcami i organizatorami kradzieży.
Właściwym organizatorem i zleceniodawcą okazał się być czterdziestoletni Hiszpan Tomasz Torquemada, zwariowany kolekcjoner narzędzi tortur i egzekucji. Pobieżne badania psychiatryczne wykazały, że nie był on członkiem skrajnie nazistowskich organizacji, nie działał też pod wpływem jakichkolwiek ideologii czy uprzedzeń rasowych. Stwierdzono za to u niego głęboko posuniętą kleptomanię i schizofrenię paranoidalną połączoną z manią prześladowczą i sadyzmem. Został osadzony w Zamkniętym Zakładzie Opieki Dla Osób O Wyjątkowo Porytej Osobowości w Puławach.
Pracownicy muzeum oświęcimskiego twierdzą, że po odpowiednich zabiegach konserwatorskich muzeum będzie otwarte dla zwiedzających już od początku następnego roku.
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:8.6 | oddanych głosów:27)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.