Róznice w rozwoju ekonomicznym stały się pożywką dla twórców serialu. Na zdjęciu fragment granicy polsko-amerykańskiej.
Panie! W polskiej telewizji nic się nie dzieje! Te seriale to tylko o krezusach - szczęśliwi i bogaci w domach ze złota, ściany wytapetowane pieniędzmi, zamiast trawnika pokłady kamieni szlachetnych - wszędzie rozpanoszyło się bogactwo.
Bohaterowie cały czas borykają się z jednym problemem - "co zrobić z nadmiarem pieniędzy?" Panie! Przecież ja mam taki sam problem - cała Wielkarzeczpospolita go ma! To już staje się powoli nudne! - żali się Pan Bolesław z Kopyrtkowa.
Twórcom seriali już wyczerpały się pomysły na to jak bohaterowie mają pozbywać się majątków. Tak było jeszcze do niedawna. Z ratunkiem przyszła zupełnie przypadkowo i niespodziewanie nasza rodzima stacja. Niespełna dwa tygodnie temu TVN72 wykupił prawa do emisji "Mody na bankructwo" - hitu wprost z USA.
Popularny serial jest emitowany u naszych sojuszników w całym kraju (licencję do serialu twórcy sprzedali wszystkim pozostałym dwóm stacjom w Stanach, aby choć w małym stopniu pokryć długi powstałe podczas produkcji).
Serial u naszych sąsiadów przeżywał ogromny kryzys - tak jak zresztą cała amerykańska telewizja. Mało kto ma tam telewizor, a nawet jeśli ma, to często zalega z płaceniem za prąd. Przedstawiciele amerykańskich telewizji zwrócili się więc z błagalną prośbą do prezesa TVN72 o wykupienie serialu, choćby i za 10 złotych.
Pomyślałem, że to niegłupi pomysł - wykupując prawa do emisji serialu pozbędziemy się części nadmiaru pieniędzy - powiedział prezes TVN72. Wiadomo, że negocjacje były długie i trudne. Prezes Woltar usiłował zapłacić za licencję jak najwięcej, zaś Amerykanie, z obawy przed totalnym rozchwianiem resztek rynku finansowego w USA oferowaną przez polską stacje drobną kwotą miliona złotych, twardo upierali się przy kwotach nie większych niż czterocyfrowe.
Po morderczych trzech rundach negocjacyjnych w luksusowych salach Wawelu, krakowskim targiem stanęło na sumie, która zdecydowanie nie zadowalała polskich negocjatorów. "Lepsze to niż nie wydać ani grosza" skwitował kwaśno dyrektor finansowy TVN72 po podpisaniu umowy.
Pilot serialu został wyemitowany w zeszły poniedziałek późną nocą w cyklu "Kino Konesera".
Przetworzenie obrazu z przestarzałych zarysowanych płyt DVD BlueLayer, dostosowanie do rozdzielczości holowizyjnej i pięćdziesięciokanałowych standardów dźwięku polskiej telewizji zajęło operatorom prawie tydzień i pochłonęło sporo funduszy - dodaje z dumą prezes.
Już podczas próbnej emisji spotkał się z niesamowitą oglądalnością - pilota serialu obejrzało ponad dwa miliardy ludzi! Bohaterami serialu są Amerykanie trwoniący w niezwykle pocieszny i niezbyt mądry zarazem sposób swoje majątki.
Pani Genowefa z Rzędożyc z entuzjazmem komentuje: - To świetna komedia, postacie serialu stają się z odcinka na odcinek bankrutami! Chociaż w pozbywaniu się pieniędzy chciałabym być podobna do nich. Niech Ministerstwo Słusznych Kroków obejrzy parę odcinków - może coś podpatrzy, co by garb budżetowy był mniejszy!
Od początku tego tygodnia ruszył pierwszy sezon serialu. Ze względu na ogromną widownię czas nadawania przesunięto na dni wolne (od soboty do czwartku), na godzinę 16:05. Krytycy filmowi cmokają zaś z podziwu nad bezdennymi meandrami fabuły, przed którymi mogłyby podobno skapitulować nawet Boliwijskie Partyzantki.
Ministerstwo Wojny zaprzeczyło na naprędce zwołanej konferencji prasowej, jakoby taśmy z serialem przerzucono w ramach tajnej operacji "Niewolnica Isaura" do Boliwii i wyświetlano na nocnym niebie nad dżunglą za pomocą sterowców propagandowych "Kamiński XL".
Polub to:
Podziel się:
Aby ocenić, kliknij odpowiednią gwiazdkę (średnia ocena:9 | oddanych głosów:51)
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.