head
liner

UZBROJENIE FLOTY MARYNARKI WOJENNEJ

W związku z oczywistym obowiązkiem tajemnicy wojskowej, tylko mała część uzbrojenia Wojska Polskiego może być przedstawiona szerokiej opinii publicznej. Dlatego też opisy wszystkich ściśle tajnych projektów i jednostek wojskowych zostały pominięte na Oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Wojny. Za utrudnienia przepraszamy i przypominamy: dociekliwość albo zdrowie - wybór należy do Ciebie.

 

 

Lotniskowiec klasy Okęcie

okecieKażdy Lotniskowce klasy Okęcie jest wyposażony w siedem terminali lotniczych, dwanaście pasów startowych, trzy reaktory atomowe. System artyleryjski obrony bezpośredniej, w jaki uzbrojony jest każdy lotniskowiec, składa się z szybkostrzelnego działka kalibru 60–90 mm z własnym komputerowym systemem naprowadzania i radarem artyleryjskim. Okęcie jest też niczym dom dla Helikopterów Huzar V, niewidzialnych Myśliwców klasy Bociek. Jest też wstanie ugościć Myśliwce Kosmiczne klasy Twardowski. Załoga lotniskowca liczy 130 tysięcy członków. Każdy marynarz jest również przeszkolony na wypadek desantu, awarii reaktora atomowego, odbijania zakładników i wyczerpania zapasów kawy.

 

Okręt Podbetonowy klasy Behemot

behemotPierwszy na świecie okręt podbetonowy, zdolny przemieszczać się pod wodą, w ziemi, glinie, granicie, betonie i "takich małych gumowych piłeczkach, w których bawią się dzieci", opracowany przez polskich naukowców i wojskowych. Wszelkie szczegóły techniczne dotyczące Behemota objęte są ścisłą tajemnicą. Nieoficjalnie wiadomo tylko, że jego maksymalna prędkość w betonie niezbrojonym to 12 węzłów (ok.20 km/h). Z uwagi na możliwość ewentualnych zniszczeń załoga ma zakaz używania peryskopu w terenie zabudowanym. Behemoty używane są w akcjach wojskowych wszędzie tam, gdzie potrzebny jest element zaskoczenia.

 

Poduszkowiec Desantowy klasy Topik

topikPoduszkowce Desantowe klasy Topik doskonale sprawdzają się podczas wszelkiego rodzaju inwazji dokonywanych od strony morza. Ich stosunkowo lekkie opancerzenie w połączeniu z prawie naddźwiękową prędkością znacznie zmniejszającą echo radarowe sprawia, że służący na nim żołnierze Polskich Korpusów Inwazyjnych są pierwszymi, którzy docierają na miejsca walk. W związku z faktem, że nacierają w pierwszej linii, ponoszą dość duże straty w postaci siniaków, otarć naskórka, a czasem nawet zadrapań. Poduszkowce Desantowe klasy Topik są także używane do wielu misji ratunkowych w trudno dostępnych miejscach.

 

Pancernik klasy Huragan

huraganJedne z najnowocześniejszych i największych jednostek pływających w całym Wojsku Polskim. Razem z Okrętami Bojowymi klasy Żerań Huragany stanowią trzon Polskiej Floty Marynarki Wojennej. Wyposażone w 90 dział gwintowanych 2300 mm o długości 60 metrów, Pancerniki klasy Huragan wystrzeliwują pociski o masie około 2,5 tony z prędkością wylotową 1501 m/s. Zasięg dział wynosi ponad 144 km, dzięki czemu potrafią zakończyć nie jedną bitwę, zanim się ona jeszcze rozpocznie. Opancerzenie Huraganu składa się z mieszanki stali pancernej i betonu zbrojonego o grubości dwóch metrów czyniąc pancernik prawie niezatapialnym.

 

Okręt Rakietowy klasy Żerań

zeranZaraz po Lotniskowcach klasy Okęcie Żeranie są drugimi co do wielkości okrętami pływającymi pod polską banderą. Głównym rodzajem broni jakim dysponują są wyrzutnie kierowanych rakiet kontynentalnych o zasięgu 400 km i rakiet nawodnych o zasięgu 206 km. W arsenale Okrętów Rakietowych klasy Żerań znajdują się także rakiety termojądrowe, których ilość i dokładna specyfikacja są ściśle tajne. Każda jednostka posiada 3 silniki atomowe klasy Bójka, Bajka i Brawurka. Żeranie najczęściej pełnią rolę eskorty Lotniskowców klasy Okęcie. Natomiast podczas wojen, wraz z Pancernikami klasy Huragan stanowią główną siłę ataku Floty Marynarki WOjennej.

 

liner